BAR VE BAR TÜRLERİ NELERDİR?

BAR VE BAR TÜRLERİ NELERDİR?

Bar türleri tanımından önce bar, alkollü ve alkolsüz içeceklerin, kokteyllerin hazırlanıp sunulduğu yerlerdir. Bunun yanında barlar insanların bir araya gelip konuşmak veya görüşmek için kullandıkları mekanların adıdır. Barlarda çoğunlukla kokteyller hazırlanıp sunulduğu için buralara genelde kokteyl barla denir. Oysaki bar kavramının içine diskolar, restoranlar, gece kulüpleri de girmektedir. Bar türleri nelerdir diye bakıldığında farklı mekanların aşağıdaki şekilde sıralandığı görülmektedir:


Kokteyl Bar

Bar denildiğin akla gelen ilk bar çeşidi olarak bilinmektedir. Bu tür barlarda çok farklı şekillerde hazırlanmış olan kokteyllerin sunumu yapılmaktadır. Burada çok farklı içeceklerin yanında alkol içermeyen sıcak çay, kahve gibi içeceklerin sunulduğu da görülmektedir. Kokteyl barları konseptinde barlar sabittir, taşınmamaktadır ve masaya servis söz konusudur. Bu barlar ülkelere göre farklı isimler almaktadır.

Cafe Bar

Bu tür barlar daha küçük mekanlar olarak hazırlanıp belli çeşitlerde içecekler ve yiyecekler bulunmaktadır. Bu sunumlar çok hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırılmaktadır. Buluşma yeri olarak veya dinlenme mekanı olarak kullanılmaktadır. Bu tür barlar sadece beli ülkelerde bulunmaktadır. Aileler için uygun hale getirilmiş cafe barlar da vardır.

Fonksiyonlu Bar

Bu tür barlar çok hızlı bir şekilde kurulup toplanabilecek özelliklere sahiptir. Sürekli olmaması sebebiyle de içki çeşitleri sınırlı olmaktadır. Bu sebeple çok fazla tercih edilmemekle birlikte farklı konseptlerde kullanılmak üzere geçici olarak kurulabilmektedir.

Servis Bar 

Bu tür barlarda garson müşteriye servisi yapmaktadır. Oldukça geniş bir içecek yelpazesi bulunmaktadır. Sabit bir bar ve tezgah yerleştirilmiş restoran işletmeciliği gibi işleyen bar çeşidi olarak bilinmektedir. Sakin yerlerde kurulmuş gözden uzak işletmelerdir.

Piyano Bar 

Kokteyl bar görünümünde olup piyano eğlencesi sunan bir bar çeşididir. Bu eğlence bazen fon müziği şeklinde bazen kabare şeklinde bazen de şarkıcı tarafından şarkı söylemek şeklinde gerçekleşir.

Şarap Barı 

Sıcak ve soğuk yiyeceklerle birlikte bar olarak olarak işletilen bu yerlerde sadece şarap ve şaraplı ürünler sunulmaktadır. Bu tür barlarda sabit makineler ve yüksek tezgah içeren bar bulunmaktadır.

Restoran Bar

Görünümü kokteyl bar gibi olup aynı zamanda iyi bir restoran bar olarak kullanılmaktadır. Yemek yiyen müşteriler için içecek servisi yapılmaktadır. Bar türleri içerisinde farklı olarak müesseselerin giriş kısmında bulunup aynı zamanda resepsiyon olarak da kullanılabilen barlardır.

Havuz Bar

Yüzme havuzlarının içinde, dışında veya orta kısmında bulunabilen bar çeşitleri olarak bilinmektedir. İçecekler genelde plastik bardakla sunulur. Az alkollü içecekler ve hafif yiyecekler verilmektedir ve hava kararınca genellikle kapatılmaktadır.

Sahil Bar

Havuz barla aynı özelliklere sahip olup tek farkı sahilde bulunmasıdır. Sahilde bulunan müşterilere hafif yemek servisi yapan ve içecek sunan bar türleri içinde yer almaktadır.